сряда, 18 януари 2017 г.

Борис Анзов за братските могили в Плевен (снимка+видео)

На пресконференцията на руския външен министър Сергей Лавров във вторник (17 януари) българският журналист Борис Анзов привлече вниманието на първия дипломат на Кремъл към състоянието на могилите на руски воини в българския град Плевен.

"В България, в град Плевен, има 3400 могили на руски воини. Те всички са обрасли... Може би Вие ще обърнете внимание на това?", попита Анзов и направи препратка към съвременния живот на българите в рамките на ЕС: "Затова ли умираха воините в България – за да събираме сега портокали в Испания, маслини в Гърция, ягоди в Англия?", попита журналистът риторично.

Лавров на свой ред обеща да се запознае по-подробно със състоянието на паметниците и могилите в Плевен и помоли Анзов да му предаде материали по въпроса. Двамата мъже обмениха и мнения за положението на християните в Ирак, откъдето българският журналист се завърнал неотдавна. В тази връзка Лавров призова да се защитават не само правата на християните, но и християнските и всички традиционни ценности – при това не само в Близкия изток, но и по целия свят.

В интервю за "Взгляд" Анзов разказва повече за ситуацията около могилите на руски войници в Плевен и каква помощ очаква българският народ от Русия.

В Русия мислим, че в България се грижите добре за могилите на руските войници. Вие обаче казвате, че сте заснели документален филм за тяхното състояние и за много от тях то е такова, че ви се е наложило да стигнете дотам с "мачете в ръка"?

Борис Анзов: В Плевен в момента има около 130 паметници и монументи в чест на руските освободители. Заболя ме от това, което видях. Руските могили в Плевен, за съжаление, са ужасно запуснати. До тях не може да се стигне. Дори и немците в Германия се грижат за паметниците на руските войници.

В България много хора доброволно се грижат за гробовете на руските войници. Идват, носят коси, лопати, резачки, чистят могилите и паметниците от боклука. Но след това могат да ги накажат за това – от гледна точка на градските власти хората не бива самостоятелно да се грижат за паметниците. Снимах документален филм за героите от Плевен.
А защо самите градски власти в Плевен не се грижат за гробовете?

Б.А.: От 1990-те години насам България е в състояние на културен упадък. Обикновените хора са по-заети с мисли как да оцелеят, отколкото как да се грижат за паметниците. И въобще с това трябва да се занимава държавата, властите, кметството в Плевен. Те трябва да ги чистят, дори да отделят средства за заплати на чиновници, ако няма пари в бюджета, тъй като без руските войници те изобщо нямаше да бъдат на тези длъжности. Но те може би чакат да дойде поредният транш от ЕС, за да благоустроят парка с руските гробове.

Писал съм до руското външно министерство с молба за помощ по този въпорс и повтарям: снимал съм документален филм на тази тема. Обсъждали сме я с моя приятел, ръководителя на отдела за култура в руското Министерство на отбраната Антон Губанков, вече имахме намерение сериозно да се заемем с този въпрос, но, за съжаление, той загина неотдавна в катастрофата на Ту-154. Сега реших да разкажа за състоянието на паметниците на Сергей Лавров.

Когато се обърнахте към Лавров, казахте, че руските воини в България не са умирали за това съвременните българи "да берат ягоди в Англия". Какво имахте предвид?


Б.А.: Загиналите в Руско-турската война руски войници и офицери, както и българските опълченци, са жертвали живота си за свободна България. А не за страна с производство, убито за двайсет и няколко години "демокрация". Днес сме принудени да берем ягоди в Англия, портокали в Испания. Какво да се прави, заедно с Русия загубихме студената война!

Няма коментари:

Публикуване на коментар